Pomysły na weekend: Grudziądz
Grudziądz liczy niecałe 100 tysięcy mieszkańców i jest położony nad Wisłą. W mieście nie brakuje zabytków ani rozrywek kulturalnych, takich jak koncerty czy występy kabaretowe. Jakie atrakcje czekają poza tym na mieszkańców i turystów? Oto propozycje:
- tężnia solankowa – to obiekt, na którego terenie znajdują się sauny, baseny, gabinety masażu, salon kosmetyczny, a także pokój dla dzieci i grota solankowa. Wykorzystanie wód termalnych sprawdza się m.in. w łagodzeniu schorzeń układu oddechowego, hormonalnego oraz odpornościowego. Solanki przyczyniają się do eliminacji toksyn z organizmu, a także przyspieszają gojenie się ran. To oczywiście nie wszystkie właściwości lecznicze wód termalnych. Poza tym wizyta w tężni jest prostym sposobem na zmęczenie, bezsenność czy spadek energii.
- wycieczka nad Jezioro Rudnickie Wielkie – jezioro znajdujące się w obszarze miasta to okazja do uprawiania sportów wodnych. Akwen jest otoczony lasami, a w pobliżu mieszczą się plaże, kempingi, ośrodki żeglarskie oraz przystań wioślarska. Nad jeziorem znajdziecie wypożyczalnię sprzętu turystyczno-wodnego.
- Centrum Edukacji i Rozrywki Mega Park – to miejsce chciałoby odwiedzić każde dziecko. Najmłodsi chętnie spędzają czas, zwiedzając zoo, miasteczko westernowe oraz jurajską ścieżkę, gdzie można zobaczyć m.in. ruchome dinozaury. Na miejscu znajduje się też lunapark oraz tzw. Kraina Bajek.
Twierdza Grudziądz, zamek krzyżacki i inne atrakcje
Zastanawiacie się, co warto zwiedzić w Grudziądzu i okolicy? Z pewnością obowiązkową atrakcją są ruiny zamku krzyżackiego pochodzące z XIII wieku. Elementy budowli, które można dzisiaj oglądać to wieża Klimek.
Odwiedzając miasto, koniecznie trzeba też zobaczyć Bramę Wodną z przełomu XIV i XV wieku, czyli mury miejskie. Unikatem jest również zespół obronnych spichrzów nadwiślańskich oraz cytadela, stanowiąca centralny punkt Twierdzy Grudziądz. Twierdza składa się z systemu XIX-wiecznych fortów.
Jeśli mowa o zwiedzaniu Grudziądza, to nie można pominąć Starego Miasta. To najstarsza część miasta, w której znajduje się zespół spichrzy, kościół farny św. Mikołaja, a także zespoły poklasztorne jezuitów i benedyktynek. Staromiejskie kamienice tworzą niesamowity klimat, a większość z nich została odnowiona.
Rynek Główny oraz zamek w Grudziądzu to nie wszystkie atrakcje. Turystom polecamy zobaczyć też gmach Wyższej Szkoły Realnej oraz dawną lożę masońską. Miasto z pewnością spodoba się miłośnikom zabytków sakralnych. Warto dodać, że układ urbanistyczny starówki oraz mury miejskie wchodzą w skład Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego.
Czy w Grudziądzu są inne zabytki poza ruinami zamku i kościołami? Oczywiście, że tak. Mogą Was zainteresować np. ruiny Browaru Grudziądz, budynki dawnej fabryki maszyn rolniczych A.VENTZKI czy też Mały Ratusz przy ulicy Mickiewicza.