Urząd Pracy w Grudziądzu – aktualne dane
W grudniu 2018 roku bez pracy pozostawało 9,2% mieszkańców Grudziądza. Skala bezrobocia w powiecie była jeszcze wyższa – 13,3%. Statystyki dla województwa kujawsko-pomorskiego wyglądały trochę lepiej. Stopa bezrobocia pod koniec roku oscylowała w granicach 8,8%, a większość bezrobotnych stanowiły kobiety (60%). Nikogo nie dziwi więc fakt, że wielu mieszkańców Grudziądza wyjeżdża do większych ośrodków miejskich, takich jak Bydgoszcz czy Toruń w poszukiwaniu perspektyw na atrakcyjne płace.
Niestety kujawsko-pomorskie należy do regionów kraju o najniższym wskaźniku zatrudnienia. Wyższe bezrobocie zanotowano jedynie w województwie warmińsko-mazurskim oraz podkarpackim. Jakie działania podejmuje Powiatowy Urząd Pracy w Grudziądzu, by poprawić sytuację? Bezrobotni mogą korzystać z licznych programów aktywizacyjnych oraz z doradztwa zawodowego. Urzędy pracy umożliwiają podnoszenie kwalifikacji, niosą wsparcie kandydatom bez wykształcenia i doświadczenia zawodowego, a także osobom niepełnosprawnym. Poza spotkaniami z doradcą zawodowym oraz opcją wzięcia udziału w szkoleniach bezrobotni mogą ubiegać się o dofinansowanie na własny biznes.
Gdzie szukać pracy?
Sposobów na znalezienie wymarzonej posady jest wiele. Ofert pracy w Grudziądzu z pewnością można szukać nie tylko za pośrednictwem urzędu pracy. Inne opcje to:
- Portale rekrutacyjne – za ich pośrednictwem znajdziesz ogłoszenia podzielone m.in. ze względu na sektor, wymiar czy formę zatrudnienia.
- Media społecznościowe – tutaj powstają grupy dyskusyjne dla osób zainteresowanych pracą w danej branży. Zabierając głos w takiej przestrzeni, masz duże szanse na to, by zbudować wizerunek eksperta i nawiązać ciekawe znajomości.
- Targi pracy – w ich czasie zawsze pojawiają się najważniejsi lokalni przedsiębiorcy. Jeśli chcesz wziąć udział w takim wydarzeniu w Grudziądzu, to nie zapomnij zabrać ze sobą CV.
- Aplikacja bezpośrednio do firmy– jeśli wiesz, że dany pracodawca oferuje niezłe warunki, zawsze możesz zajrzeć na oficjalną stronę i w zakładce „kariera” poszukać informacji na temat tego, czy aktualnie jest prowadzona rekrutacja.
- Znajomi – nie chodzi tu o protekcję, lecz o znajomości branżowe. W wielu zakładach pracy działają systemy płatnych rekomendacji, których celem jest usprawnienie rekrutacji. Wszyscy wiemy też dobrze o tym, że im mniejsza miejscowość, tym szybciej rozchodzą się informacje przekazywane „pocztą pantoflową”.